HISTORIE HOLDINGU AMKODOR

Historie podniku má 92 let. V průběhu let se podnik rozrostl z malé továrny na výrobu hraček na významné strojírenské sdružení holdingového typu. Holding AMKODOR zahrnuje 30 právnických osob, včetně řídící společnosti složené ze tří továren a zastoupením v Moskvě.

V současné době zahrnuje řada produktů AMKODOR více než 120 modelů a modifikací strojů a je populárních v mnoha zemích po celém světě.

Produkty společnosti úspěšně konkurují zahraničním partnerům v kvalitě a výkonu. Mají mnohem atraktivnější cenu, náklady na náhradní díly a služby jsou nízké. Získání těchto úspěchů však společnosti trvalo dlouhou cestu.

1. února 1927 byl datum založení holdingové společnosti JSC AMKODOR, holding. Byl to den, kdy byl na základě nařízení sdružení pracovních týmů v okrese Minsk zřízen pracovní tým vyrábějící dětské hračky. Později byl pracovní tým přejmenován na Vozrozhdenie. Továrna vyráběla dětské sáňky, kočárky a jízdní kola, kontejnery a konvice, proutěný nábytek a sádrové reliéfy.

V září 1930 byla z iniciativy pracovního týmu továrna Vozrozhdenie přejmenována na závod Udarnik.

Během druhé světové války byla továrna mnohokrát bombardována a téměř zničena.

Restaurátorské práce závodu začaly v prvních několika týdnech po osvobození města Minsk od nacistických útočníků. Výrobní stroje zázračně konzervované a extrahované z fragmentů dílny byly použity pro výrobu litinových forem, okenních a dveřních kování, pánví a pozinkovaných kbelíků. Výstavba nových budov závodu Udarnik byla zahájena až v roce 1949.

V dubnu 1951 byl závod převeden do jurisdikce Ministerstva silničního stavitelství a strojírenství SSSR, následovala výroba silničních a zemních strojů. Závod začal aktivně vyvíjet nové produkty a již v květnu 1951 vyrobil první zemní stroj KM-800. Později zahájila sériovou výrobu korečkových pásových nakladačů, lesních příkopových strojů, korečkových pneumatických vysokozdvižných vozíků, sněhových fréz, sněhových nakladačů atd.

První nákladní vůz na vlastním podvozku s kloubovým rámem byl vyroben v roce 1970. Jednalo se o slavný TO-18, prototyp dnešních nákladních automobilů AMKODOR 332 a AMKODOR 333. Stroj, který lidé rádi nazývali "TOshka", se vyznačoval manévrovatelností, spolehlivostí a snadném ovládání.


Výroba kolových nakladačů sehrála důležitou roli v mechanizaci staveb a silničních prací, jakož i v komunální technice Běloruska. Zákazníci nový stroj milovali a získal si dobrou pověst. Nakladač TO-18 získal státní značku kvality a v roce 1975 byl stroj oceněn zlatou medailí VDNKh (Celostátní výstava úspěchů národního hospodářství) a diplomem I. stupně výstavy.

Podle společného rozhodnutí Ministerstva těžkého strojírenství SSSR a Minského výzkumného a výrobního svazu silničního strojírenství byl v dubnu 1991 založen JSC AMKODOR na základě závodu Udarnik transformací Minskského výzkumu a Svaz výroby silničního strojírenství.

V současné době je holdingem AMKODOR struktura sdružující 30 podniků.

Holdingová společnost JSC AMKODOR zastupuje průmyslový sektor. Společnost zahrnuje centralizované struktury řízení a 3 jednotky bez vytvoření právnické osoby - závod Udarnik, závod Dormash, závod Dormashmet, jakož i CJSC AMKODOR-UNIKAB, CJSC Amkodor-Pinsk, JSC Amkodor-Unimod, JSC Amkodor-Belvar (ve své struktuře zahrnují takové jednotkové podniky jako je závod SVT a Amkodor-Radian), CJSC Amkodor-Spetsservice a její přidružená pobočka Amkodor-Gomel, LLC Amkodor-Moja, holdingová společnost JSC AMKODOR-SEMASH, holdingová společnost, CJSC Amkodor-Lit, LLC Amkodor-Bryansk (Ruská federace), UE Amkodor-Logoysk, JSC Amkodor-KEZ, UE Amkodor-DOMZ, CJSC AMKODOR BALTIC (Litevská republika), JV LLC AMKODOR- AGROTECHMASH (Uzbecká republika), LLC AMKODOR-Mash.

Do holdingu AMKODOR patří i prodejci, jako jsou LLP Amkodor-Astana (Kazašská republika), FE LLC AMKODOR-TASHKENT (Uzbecká republika), LLC AMKODOR-BAKU (Ázerbájdžánská republika), LLC Amkodor -Ukrospetsmash (Ukrajina), Amkodor Palash Industrial Zone Ltd. (Bangladéšská lidová republika).

Designové centrum LLC AMKODOR, LLC AMKODOR Finance, JSC Amkodor-Shklov, JSC Novogorodishchenskoe, lázeňské středisko Praleska, UE Amkodor-Torg vykonávají pomocné, sociální a reaktivní funkce.

Společnost neustále vylepšuje celou škálu svých strojů s ohledem na nejnovější požadavky XXI. Století. Společnost se zaměřuje na výrobu multifunkčních strojů s moderním designem a pohodlím pro řidiče. V zájmu udržení konkurenceschopnosti produktů společnosti a umožnění konkurenceschopnosti produktů s předními světovými značkami se vážná pozornost věnuje kvalitě, zdokonalování údržbářských a záručních služeb. Za tímto účelem má holding AMKODOR vše, konkrétně moderní vybavení, technologie a kompetentní personál.